



| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | 2 NPN (Dual) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 500 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Element Configuration | Dual |
| Max Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 75 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
Stock: 13139
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38216
Ext.Price$0.38216
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38216 | $0.38216 |
| 10 | $0.23425 | $2.34250 |
| 50 | $0.18880 | $9.44000 |
| 100 | $0.15217 | $15.21700 |
| 500 | $0.11541 | $57.70500 |
| 1000 | $0.10174 | $101.74000 |
| 3000 | $0.08720 | $261.60000 |
